امام جمعه اهل سنت قشم: جهان‌‌بینی ژرف و اتکال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، انسان را شگفت‌زده می‌کرد

امام جمعه اهل سنت قشم: جهان‌‌بینی ژرف و اتکال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، انسان را شگفت‌زده می‌کرد

بزرگداشت قشم

امام جمعه اهل سنت قشم گفت: جهان بینی ژرف و دقیق آیت الله هاشمی رفسنجانی نسبت به بسیاری مسایل دینی، سیاسی و اجتماعی و اتکال وی به پروردگار انسان را شگفت زده می‌کرد زیرا بسیاری از توصیه‌ها و پیش بینی‌های وی دقیق و حساب شده بود و امروز تنها گوشه‌ای از آن‌ها درک می‌شود.

مراسم سوگواری ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) در مسجد النبی (ص) شهر قشم با حضور حجت الاسلام زم معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور، جاسم جادری استاندار هرمزگان، حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، شیخ خطیبی امام جمعه اهل سنت قشم و مسئولان شهرستان و دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم برگزار شد.

شیخ عبدالرحیم خطیبی در سوگواره آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان کرد: هاشمی رفسنجانی استوانه نظام، شمع فروزان انقلاب، یار دیرین و وفادار به امام امت همه را با ارتحال خود غافلگیر کرد و به عزا نشاند زیرا شخصیت بی‌مانند و بی‌بدیلی داشت و چنان ارتحال آیت الله هاشمی غافلگیر کننده بود که حتی آنهایی که در مورد وی بی‌انصافی روا می‌داشتند، فرصت مغفرت نیافتند تا همه چیز به دادگاه عدل الهی بماند.

امام جمعه اهل سنت قشم ادامه داد: تفاوت بارز او با بسیاری مدعیان و دلواپسان این بود که آن‌ها بر اساس احساس یا هوای نفس موضع می‌گیرند در حالی که اگر عقل در سیطره نفس باشد، دیگر تصمیم گیری درست ممکن نیست و از این رو با ادعای دلسوزی در واقع به پیکره نظام ضربه وارد می‌کنند.

جاسم جادری استاندار هرمزگان هم گفت: پذیرش زندان، تبعید، ارتباط نزدیک با امام خمینی (ره)، فرماندهی کل قوا در دوران دفاع مقدس، فرماندهی صلح، ایفای نقشی موثر در انتخاب رهبری، ریاست جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصحلت نظام همه نشان از ایثار و حرکت در راه نظام و اسلام از سوی وی بود.

جادری بیان کرد: جسم هاشمی رفت اما اندیشه و جریانی که از سوی وی ایجاد شد، تا ابد باقی خواهند ماند چراکه آیت الله شخصیتی تاریخ ساز بود اما زمانی از دنیا رفت که کشور و منطقه بیش از هر زمان دیگری به وی نیاز داشت.

وی افزود: آیت الله هاشمی به عنوان وزنه‌ای اعتدال گرا حتی بر تحولات منطقه‌ای اثر می‌گذاشت و فقدان وی موجب خسران برای کشور و جهان اسلام است اما دریغ که حضورش آنچنان که باید قدر دانسته نشد اما به تدریج جای خالی او احساس خواهد شد.

زم: اشخاصی بر پاکی و پایمردی آیت الله در فضای رسانه‌ای و مجازی شهادت داده‌اند که در طول سال‌ها وی را نکوهش کردند و حتی به دنبال شرایطی بودند تا نام و نشان وی را محو کنند اما پیروی از مشی میانه روی وی را جاودانه کرد

جادری عنوان کرد: هاشمی در داخل کشور موجب توازن و در خارج اسلام را پشتیبان بود و به خوبی درک کرد که برای حفظ این دین مبین در شرایط کنونی جهان، باید گفتمان اعتدال و عقلانیت پایه گذاری شود.

جادری تاکید کرد: یار دیرین امام و رهبری متعلق به یک حزب و جناح نبود، هرگز خود را درون مجموعه‌ای خاص محبوس نکرد، از خط انقلاب خارج نشد و بدرقه باشکوه ملت ایران از این اهمیت و جایگاه وی حکایت می‌کرد.

حجت الاسلام محمدعلی زم نیز اظهار کرد: یار همیشگی امام و رهبری بر پیروی از مشی اعتدال همواره تاکید داشت و معتقد بود آنچه خداوند متعال در قالب هدایت به راه راست برای بندگان خود خواسته، همانا میانه روی به معنای پرهیز از افراط و تفریط در امور مختلف است که باید به مردم ارایه شود.

وی افزود: گفتمان اعتدالی در طول زندگی، مرام و منش آیت الله هاشمی رفسنجانی جاری بود و این راه که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ کلید خورد، امید است با هوشیاری و همراهی مردم تداوم یابد.

این مسئول بیان کرد: برخلاف دیدگاهی که ایران پس از وی را دل مرده و خالی از امید عنوان می‌کند، ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی فرصتی برای ملت ایران است و در روزهای پیش رو مردم بیدار‌تر و هوشیار‌تر از دوران حیات وی بوده و به نوعی این رویداد تلخ امید به آینده و حرکت به سوی توسعه را هموار‌تر خواهد کرد.

زم ادامه داد: اشخاصی بر پاکی و پایمردی آیت الله در فضای رسانه‌ای و مجازی شهادت داده‌اند که در طول سال‌ها وی را نکوهش کردند و حتی به دنبال شرایطی بودند تا نام و نشان وی را محو کنند اما پیروی از مشی میانه روی وی را جاودانه کرد.

وی تصریح کرد: سخت گیری، اذیت و آزار در حوزه فرهنگ، هنر و اقتصاد که برخی دنبال می‌کنند، هیچ جایی در سیره ائمه اطهار و قرآن ندارد بلکه دین مبین اسلام بر توسعه و پیشرفت جامعه اسلامی، تعامل و مدارا تاکید می‌کند که در نتیجه اعتدال در امور حاصل می‌شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور گفت: آگاهی موجب رسیدن به آزادی می‌شود و با آزادی می‌توان به استقلال دست یافت و از این رو آیت الله هاشمی به آموزش و سلامت جامعه همچون امیرکبیر اهمیت ویژه‌ای قایل بود در حالی که حتی برخی امروزه سرمایه گذاری در آموزش و پرورش، امور فرهنگی و قرآنی را صرف هزینه می‌دانند.

زم اضافه کرد: مشی میانه رو آیت الله هاشمی برخلاف تفکر تحریم گرا در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به پیروزی رسید که بر توافق و تعامل سازنده با جهان تاکید داشت و در نتیجه آن مذاکرات هسته‌ای به سرانجامی مبارک رسید.

وی گفت: امروز سایه جنگ از سر کشور برطرف شده و امید است پس از ارتحال وی بیداری روز افزون ملت ایران و امت اسلامی را شاهد باشیم.

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی یکشنبه شب در سن ۸۲ سالگی بر اثر عارضه قلبی در تهران دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست.